Duyuru_20191128

Sayın kullanıcımız;

26 Eylül 2019 tarihinde gerçekleşen Mw.5,8 büyüklüğündeki depremde, iOS işletim sistemine sahip cihazlara push notification uyarısı gönderilmesine rağmen Android işletim sistemine sahip cihazlara uyarı ulaştırılamamıştı. Altyapımızı, Apple’da birleştirerek bu sorunu çözdük.

Tüm eski ve uygulamayı indirmek için bize ulaşan kullanıcılarımıza, sınırsız ve süresiz üyelik için “7TP Deprem Erken Uyarı – Kurumsal” uygulamasını oluşturduk. Eski uygulamayı cihazınızdan kaldırıp, yeni uygulamaya aşağıdaki linkden ulaşıp indirebilirsiniz:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.yeditepedeprem.kurumsal

Telefon numaranızın son 4 rakamı uygulamaya giriş şifrenizdir. Örnek:
Telefon numarası: 5075579416
Şifre : 9416

Bu vesile ile uygulama hakkında size aşağıdaki bilgi notunu paylaşmak isteriz:

7TP Anlık Deprem Erken Uyarı Sistemi

2017 yılında “7Tepe, Yeni Fikir” yarışmasında ödül alan bu proje ile bizler, gerçekleşen bir depremi, etkisi size ulaşmadan önce bilgilendirmeye çalışıyoruz.

UYGULAMANIN AMACI;

Bir deprem olduğunda, depremin oluşturduğu p (öncül) ve/veya s-dalgalarını (artçıl), sahada kurulu 6 istasyon ile algılayıp, istasyonun bulunduğu lokasyonda belirlenen eşik değerini aşan şiddetteki depremlerde kullanıcıların akıllı telefonlarına en kısa sürede uyarıları bildirmektir.

Dünya’da depremi gerçekleşmeden saniyeler öncesinde kimse bilemeyeceği gibi biz de bilemeyiz.

Uyarının ulaşması; altyapımızın, bildirim sağlayan servisler ve GSM operatörlerinin performansı ve kullanıcının gerekleri yerine getirmesine bağlıdır. 

SENSÖRLERİMİZ; GFZ-Potsdam’da geliştirilen, Dünya’nın en gelişmiş p-dalgası sensörleridir (sismograf değil). 2008’den itibaren Dünya’da onlarca depremi, p-dalgası ile tespit edip, erken uyarı bilgisini üretmiştir. Farklı 4 ülkenin teknik üniversiteleride deprem masalarında p-dalgası tespitine dair test raporları mevcuttur.

ÇALIŞMA PRENSİPLERİ:

Deprem olduğunda, depremin şiddeti her yerde aynı anda hissedilmez. Etki, merkez üssünden etrafa yayılır. Depremin merkez üssündeki büyüklüğü  (Magnitude değeri) değil, istasyonun olduğu noktada Mercalli Modified ölçeğinde IV-V şiddet değerine karşılık gelen ivme değerleri aşıldığında; (algılanan dalganın paternine göre) tek istasyon algılarsa alarm olarak ulaştırılır.

Ornek; Marmara Denizi ortasında Mw.5.2 büyüklüğünde ama kıyı şeridinde geldiğinde, depremin şiddet karşılığı ivme değeri düşmüş ise uyarı ulaştırmayabilir; çünkü bu deprem artık risk oluşturmayacaktır. Ama istasyona daha yakın olan fakat Mw 4.0 ~4.9 arası olan bir depremin istasyonun bulunduğu noktadaki şiddeti daha fazla ise uyarı ulaştırılabilir; çünkü risk teşkil edebilir.

BİLDİRİM / UYARI SÜRESİ,

Depremin merkez üssünün istasyonlarımıza ve kullanıcının lokasyonuna olan uzaklığı ile, p ve s dalgasının hızına ait fonksiyonun sonucudur. Kısaca, merkez üssüne uzak olan daha çok zaman kazanır. 26 Eylül depreminde 2-3 saniye ile 15-20 saniye arasında uyarı kullanıcılara ulaştırıldı.

GEREKENLER:

Cihazının internet bağlantısı olmalı, gece modunda olmamalı, bildirimlere kapalı olmamalı. Hareket halinde iseniz, baz istasyonları arası geçişte etkilenebilirsiniz. Cihazınız sessiz ise, bildirim iOS’un default süresi kadar ekranda belirir ve sonra kaybolur.

HATALI ALARM DURUMLARI:

Sadece 6 istasyonumuzun olması nedeni ile hatalı alarm (false-positive) durumlar oluşabilmektedir. Bu durumun olmaması için istasyonlarımızın yedekli ve tüm Marmara kıyısı boyunca daha çok sayıda kurulması şarttır. Şubat 2018 itibariyle çevresel faktörler (yıldırım, yakında kuvvetli inşaat vs) sebepler ile 4 defa hatalı alarm üretilmiştir.

1985’den beri Deprem Erken Uyarı sistemlerini kullanan Japonya’da bile bu durumun gerçekleştiğini de hatırlatmak isteriz (https://www.bbc.com/news/world-asia-42582113 )

SIKÇA SORULAR SORULAR:

Nasıl bir alarm sesi duyacağız?

Alarm ses dosyası cihaza yüklü. Yeni versiyonlarda iPhone’lara eklediğimiz bir özelliği devreye alacağız. Cihazı salladıktan 10 sn sonra test alarmı ile tecrübe edebileceksiniz.

Neden sadece 6 istasyon?

Çünkü istasyonların finansı için kaynağımız yok. Daha çok kullanıcıya ulaşır veya sponsor gibi seçenekler olmadıkça da yaygınlaştırmamız mümkün değil. Desteğiniz önemli.

– Depremde nasıl davranmalıyım?

Bu konu bizim alanımıza girmiyor. Uzmanların görüşlerini araştırıp kendi durumunuza en uygun davranış modelini deprem öncesinde kurgulamalı, tatbikatlarını yapmalısınız.

– Artçı deprem oldu, neden uyarı gelmedi?

Gelmeyebilir. Ancak istasyonun bulunduğu noktadaki eşik değerini aşan depremlerde alarm uyarısı iletebildiğimizi paylaşmıştık.

– Hatalı alarm nasıl engellenebilir?

Daha çok istasyon kurarak.

– Patent korumanız var mı?

Uygulamanın ve sistemin tamamı ilgili kanun koruması altındadır.

– Nasıl yardımcı olabiliriz?

Öncelikle, hatalarına rağmen uçtan-uca o kötü gün gelmeden bu sistemi kurmak için yola çıkan bizleri, hatalarımıza rağmen anlayışınızla destekleyerek vs sistemi tam olarak anlayıp çevrenizle paylaşarak.

– Neden sosyal medyada yoksunuz?

Çok yakında olacağız.

– Kamu, Belediye, Üniversite desteği alıyor musunuz?

Hayır. Projenin finansmanı tamamen özel ve gönüllü katkılar ile gerçekleşmiştir. Yazılım geliştirme sürecinde, “7Tepe, Yeni Fikir”yarışması sonrası kazandığımız ödüle istinaden Teknoloji Transfer Ofisinin sağladığı çalışma imkanları haricinde destek yoktur.

– Dünya’da başka örnekleri var mı?

Japonya ve Amerika (ShakeAlert) dışında akıllı telefon uygulaması ile uyarı ulaştıran başka örnek yoktur. Her iki örnekde de istasyon sayısı, bizim de hedeflediğimiz gibi yüzlerce noktadadır…

Farklı sorularınız için her zaman bize ulaşabilirsiniz (Whats App: 0507 5579416)

Saygılarımızla,